Nasıl Güvenli Şifre Oluştura Bilirim


Güvenli şifre oluşturmanın bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Bunların en önemlileri alışkanlıklarınızdan vaz geçmektir.

Örnek: 1982, qwer, kızım, oğlum, askim, 1984, 1986 vb

örneğini verdiğim şifrelerden belki biride sizin olabilir. Bu yazdığım şifreler Türk kullanıcılarının en çok kullandığı şifreler arasında. Bakın kullanıcı adınızı da biliyorsam hesabınızı hiç bir teknik bilgim olmadan sağdece tahmin yolu ile bile kırabilirim. Bu yapan programlarda mevcut.

Alışkanlığımız olan bilgilerin aslında ne kadarda tehlikeli olduğunu görüyorsunuz değil mi ? Bu yüzden herhangi bir yerde şifre oluştururken şu altın kurallara dikkat edin.

Alışkanlıklarınızdan Vaz Geçin 

Tahmin edilebilir şifreler kullanmaktan vaz geçin. örnek sizin yada aileden birinin doğum tarihini kullanmayın. klasik ve basit şifrelerden uzak durun.

Benzer Şifre Kullanmayın

Ziyaret ettiğiniz sitelerde kesinlikle aynı yada bir bir birine benzer şifreler kullanmayın. Genelde bir çok insan bir şifreyi bir çok yerde kullanır ve es kaza bu şifrenin bir şekilde öğrenilmesinde tüm hesaplarınızı ele geçirilebilinir.


Harf, Rakam, Simgeler İle Ortaya Karışık Yapın

Şifrenizde rakamları, simgeleri ve büyük/küçük harfleri karışık olarak kullanmak başkalarının şifrenizi tahmin etmesini zorlaştırır. Örneğin, içinde rakamlar, simgeler ve büyük/küçük harflerin karışık kullanıldığı sekiz karakterlik bir şifre, yalnızca küçük harflerin kullanıldığı sekiz harflik bir şifreye göre 30.000 kat daha fazla olası kombinasyon içerdiğinden bu tür bir şifrenin tahmin edilmesi daha zor olur.

Şifre Konbinasyonu


minimum 8 karakter olmalı içerisinde Büyük küçük harf, Sayı ve *+/ gibi özel karakter kullanılmalı böylece tahmin edilebilirlik oranı düşecektir.

Şifrelerinizi Güvenli Yerde Saklayın


yazdığınız şifrelerinizi güvenli yerlerde saklayın, örnek defternizin arkasına yada cep telefonunuz not kısmına yazmayın. 

En önemli Güvenli Şifre oluşturma için benim kullandığım siteyi kullanabilirsiniz. 

https://passwordsgenerator.net/  adresinde farklı varyasyonlar ile güçlü şifreler oluştura bilirsiniz. 
 

nasıl güvenli şifre oluşturabilirim